Pimeõhtusöök Tallinnas testib kõiki sinu meeli. Mis teeb pilkases pimeduses maitseelamuse nii eriliseks? Ja mida õhtusöögil osalenud asjast arvavad? Neile ja teistele küsimustele jagavad vastuseid Maikrahv restorani müügijuht Kaisa Peegel ning pimeõhtusöökide õhtujuht ja pimegiid Julia Kabanova.
Toiduelamus pilkases pimeduses restoranis Maikrahv
Pimeõhtusöögid Maikrahvi restoranis on kolmest käigust koosnevad maitserännakud, mis kestavad orienteeruvalt 3 tundi. Õhtusöögi teeb eriliseks see, et söömine toimub pilkases pimeduses.Elamusõhtusöök koosneb eelroast, pearoast, desserdist ja erinevatest vahepaladest. Juurde saab valida joogid ja veinid.Õhtut viib läbi pimegiid Julia Kabanova, kes on vaegnägija. „Julia on väga hea õhtujuht ja jutustaja. Läbi oma rõõmsameelsuse jagab ta näpunäiteid ja praktilisi lugusid elust enesest, kuidas pimedas hakkama saada,“ ütleb Kaisa.
Mille poolest erineb pimeõhtusöök tavalisest õhtusöögist?
Pimeõhtusöök, nagu nimigi ütleb, võimaldab oma maitsemeeli ja ka teisi meeli proovile panna pilkases pimeduses. Mõnele inimesele võib pimedus tunduda hirmutav.Tegelikult on pimeduses oma ilu, läbi mille saad avardada oma koordinatsiooni ning õppida maailma teistmoodi tajuma.Pimeõhtusöök annab aimu, missugune näeb välja elu vaegnägijana. „Vahetevahel inimesed arvavad, et elu ilma nägemiseta on kuidagi kurb, kuigi see nii ei ole. Võin kinnitada, et elu vaegnägijana võib olla täitsa helge ja selles on palju elutervet huumorit. Lõpuks on kõik vaatenurga küsimus,“ ütleb Julia.
Kuidas Maikrahvi pimeõhtusöök täpsemalt välja näeb?
Maikrahvi pimeõhtusöök toimub 100% pimendatud ruumis. „Pimeõhtusöökidel me ei kasuta silmaklappe, vaid selleks on täiesti eraldi ruum, kus inimesed saavad nautida erinevaid roogi pilkases pimeduses,“ selgitab Kaisa. „Et söögid jõuaksid ilusti lauda, liiguvad teenindajad nägemisprillidega,“ lisab ta juurde.Kas pimeõhtusöögi menüü on ette teada?
„Pimeõhtusöögi menüü ei ole osalejatele ette teada. Õhtusöögi käigus saavad inimesed omavahel arutleda, mis taldrikul on. Õhtu lõppeb sellega, et peakokk toob lauda näidised. Alles siis saavad osalejad teada, mida neile õhtusöögiks pakuti ja nii mõnigi kord on seal omajagu üllatusi,“ kirjeldab Kaisa. „See on nii põnev, kuidas pimeduses süües võib kala tunduda kana ja vastupidi. Paljudele tuleb ka üllatuseks, kui keeruline on pimedas järgida lauakombeid või iseenda liigutuste koordinatsiooni. Need oskused arenevad juba ainuüksi ühe õhtusöögi jooksul,“ lisab Kaisa.Pimeduses söömine testib maitsemeeli, kuid mitte ainult
Õhtusöögi käigus koged kiirelt, et lisaks nägemisele ja maitsmisele vajame me söömiseks ka teisi meeli – kompimismeelt, haistmismeelt, koordinatsiooni.