Maikrahv

Raekoja plats – Tallinna vanalinna maagiline süda

Tallinna vanalinna sõlmpunktiks on juba aastasadu Raekoja plats, kus liituvad paljud käänulised käigud ja munakividega sillutatud tänavad.

Tänu oma kesksele asukohale on see vana turuplats iseenesestmõistetav linnaelu keskus, kus toimub aasta jooksul nii mõndagi. Raekoja plats on populaarseks sündmuskohaks nii vabaõhukontsertidele, festivalidele kui mitmekülgsetele laadaüritustele. Juunis laiuvad platsil Vanalinna päevad, juulis Keskaja päevad ja talve saabudes muutuvad raekoja jalamid justkui imeliseks muinasjutumaaks seoses jõuluturu saabumisega.

Igal aastaajal on Raekoja plats ka ideaalne koht sõprade ja tuttavatega kohtumiseks. Sealt on lihtne suunduda edasi vanalinna restoranidesse ja kohvikutesse – miks mitte kasvõi meie juurde Maikrahvi!

Külasta ajaloolist raekoda

Koos ülejäänud vanalinnaga UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluvat Raekoja platsi ääristavad keskaegsed ehitised, millest markantseim on platsile nime andnud Tallinna raekoda.

Raekoja ehitamine algas 13. sajandil ja praegusel kujul valmis hoone 1404. aastal. Tegemist on Põhja-Euroopa ainsa tänaseni säilinud gooti stiilis raekojaga. Päris kaua – koguni 1970. aastani – säilis raekoda ka linnavõimu hoonena. Tänapäeval asub raekojas muuseum ning see on ka populaarne koht kontsertide pidamiseks. Lisaks täidab see linnavalitsuse esindushoone rolli.

Suvehooajal on raekoja külastajatel võimalus ronida mööda keskaegset keerdtreppi 34 meetri kõrgusel asuvale torni kellarõdule. Astmeid on läbida 115, ega tegu pole teps mitte lihtsa spordisooritusega, kuid maaliline vanalinnavaade on kindlasti iga pingutust väärt.

Lehvita Vana Toomasele

Raekoja torni tipus asub tuulelipp Vana Toomas, mis on kujunenud üheks Tallinna tuntumatest sümbolitest. Vana Toomast peetaksegi linna kaitsjaks, ja oma tööd on ta teinud väsimatult 1530. aastast saati. Küll on kuju mõned korrad uue vastu välja vahetatud, kuid kes ei vajaks sellise vanuse juures väikest värskendust?

Vana Toomas on andnud nime ka Maikrahvi toredale sõsarrestoranile, Raekoja platsi ääres asuvale kohvikule Vana Toomas.

Tutvu vana apteegiga

Raekoja vastas, teisel pool platsi, asub Raeapteek. Tegemist pole mistahes rohupoe, vaid Euroopa vanima püsivalt samades ruumides tegutseva apteegiga, mis veetis eelmisel nädalal oma 595. sünnipäeva.

Raeapteek asutati 1422. aastal ja alguses müüdi seal peale ravimite ka näiteks veini, paberit, riiet, püssirohtu, haavleid, vaha ja vürtse. Martsipan olla vana legendi järgi selles majas lausa leiutatud. Keskajal kuulusid tootevalikusse ka sellised eksootilised rohud nagu kalasilmapulber, lambavillaekstrakt, musta kassi pissi ekstrakt ja kuivatatud konnakoivad.

Tänapäeval sarnaneb apteegi tootevalik teiste modernsete apteekide omadega, kuid müügil on endiselt ka tinktuurid, salvid ja õlid ning Raeapteegi kuulus vürtsivein ehk klarett. Apteegi muuseumitoas on võimalik tutvuda ka 17.–20. sajandist pärit apteegitarvikutega.

Naudi vanalinna võlusid meie terrassil

Raekoja plats on tänapäeval koduks ka paljudele restoranidele, nende hulgas Maikrahvile ning selle hubastele sõsaratele, kohvikule Vana Toomas ja restoranile Turg.

Kevade saabudes on avatud ka kõigi kolme restorani toredad terrassid, mis pakuvad vaimustavaid võimalusi Raekoja platsil toimuva jälgimiseks ning ilusa suveilma, hea toidu ning uute ja vanade sõprade seltsi nautimiseks. Ära unusta ka meie värskendavat joogivalikut, kust leiavad oma lemmiku nii kuumade kui külmade jookide austajad.

Ootame Sind ja Sinu sõpru. Kohtume Raekoja platsil!

 

RESERVEERI LAUD

 

(Raekoja platsi foto: Jarek Jõepera / Visit Tallinn)