Maikrahv

Maikrahv soovitab: Kuhu minna augustis?

Augustikuises Tallinnas võetakse suvest viimast. Et väärtuslikku aega raisku ei läheks, tiirlevad meie seekordsed soovitused ümber ühe keskpunkti, nimelt Raekoja platsi ja seal asuva Maikrahvi restorani.    

Tallinna raekoda

1404. aastal valminud Tallinna raekoda on Põhja-Euroopa ainus tänaseni säilinud gooti stiilis raekoda. Kuni 1970. aastani oli tegemist linnavõimu hoonega, tänapäeval asub raekojas muuseum. Suvehooajal on külastajatel võimalus ronida mööda keskaegset keerdtreppi ka raekoja torni kellarõdule, kust avaneb maaliline vanalinnavaade.

Raekoja torni tipus asub tuulelipp Vana Toomas, mis on kujunenud Tallinna üheks tuntumatest sümbolitest. Vana Toomast peetakse linna kaitsjaks ja oma tööd on ta teinud väsimatult 1530. aastast saadik. Vana Toomas on andnud nime ka Maikrahvi heale naabrile, Raekoja platsi ääres asuvale Vana Toomase kohvikule.

Fotomuuseum

Tallinnas avati sel suvel rahvusvaheline fotokunstikeskus Fotografiska, kuid unustada ei maksa ka raekoja taga asuvat, vanas raevangla hoones töötavat Fotomuuseumi.

Selles Tallinna linnamuuseumi filiaalis esitletakse vanu fotoaparaate ja muid tarvikuid, mida läks pildistamiseks vaja siis, kui kvaliteetset kaamerat veel igaühe taskus polnud. Vanad fotod ja muuseumi ruumid räägivad oma lugusid ka Tallinna arhitektuuri ajaloost.

Vahetuvatel näitustel saab vaadata huvitavaid pilte erinevatelt kunstnikelt ja erinevatel teemadel. Septembri alguseni on avatud fotokunstniku, režissööri ja ajakirjaniku Peeter Toominga loomingut esitlev näitus, paar nädalat kauem saab imetleda mitmete kunstnike eri viisidel jäädvustatud öövaateid Tallinnast.

Raeapteek

Raekoja platsil asuva Raeapteegi näol on tegemist Euroopa vanima püsivalt samades ruumides tegutseva apteegiga. Apteek on olnud linnarahva teenistuses 1422. aastast – siis ligi kuus sajandit!

Keskajal olid apteegi riiulil sellised eksootilised rohud nagu kalasilmapulber, lambavillaekstrakt, musta kassi pissi ekstrakt ja kuivatatud konnakoivad. Vana legendi järgi olla ka martsipan selles majas leiutatud.

Tänapäeval sarnaneb apteegi tootevalik teiste modernsete apteekide omaga, kuid müügil on endiselt ka tinktuurid, salvid ja õlid ning Raeapteegi kuulus vürtsivein ehk klarett. Lisaks on apteegi muuseumitoas võimalik tutvuda 17.–20. sajandist pärit apteegitarvikutega.

Raeapteek on töötanud samades ruumides 597 aastat.

Tallinna Legendid

Martsipanist, näkineidudest, Oleviste kiriku ehitamisest ja paljudest teistest legendidest räägitakse Maikrahvi naaberkvartalis asuvas muuseumis nimega Tallinna Legendid.

Tegemist pole siiski tavapärase muuseumi, vaid elamusliku ajarännakuga, millele annavad vürtsi päris näitlejad ja audiovisuaalsed eriefektid. Muuseumikülastuse jooksul liigutakse näitlejate juhendusel ühest ruumist teise ning tutvutakse Tallinna põneva ja osaliselt ka hirmutava ajalooga. Unustamatuid seiklusi korraldatakse mitmes erinevas keeles, mistõttu tasub muuseumisse viia ka välismaalt saabuvad suvekülalised.

Keskaegse Tallinna karmide elanikega saab tutvuda Maikrahvi naaberkvartalis.

Mustpeade maja

Keskaegses Tallinnas valiti igal kevadel nelipühade aegu Maikrahvi. Tegemist oli justnagu kevade sümboliga, kellele pühendatud peoga tähistati kevade võitu pika ja kurnava talve üle. Pidustusi korraldasid keskaja tähtsad kaupmeeste organisatsioonid Suurgild ja Mustpeade vennaskond.

Noori vallalisi kaupmehi ühendanud Mustpeade vennaskonna kooskäimiskoht, Pikal tänaval asuv Mustpeade maja, on üks väheseid Tallinna vanalinnas säilinud renessanssehitisi. Maikrahvist saab sinna instagrammijate lemmiku, kitsa ja romantilise Saiakangi kaudu.

Mustpeade majas kogunes vennaskond (hiljem klubi) kuni 1940. aasta suveni. Tänapäeval on suurepärase akustikaga maja Tallinna filharmoonia koduks ja üksikuid külalisi on sinna lubatud vaid kontsertide raames. Sellest suvest on külastus võimalik ka muidu, kui taskus on vaatamisväärsuste kaart Tallinn Card.

Mustpeade maja uks on üks Tallinna kuulsamaid.

Pärast augustikuiseid seiklusi peatu kindlasti Maikrahvi hubasel suveterrassil, et puhata jalga, koguda jõudu ja muljetada uute elamuste üle. Ootame Sind Raekoja platsil, Tallinna vanalinna südames! 

 

RESERVEERI LAUD

 

(Fotod: Terhi Pääskylä-Malmström, Toomas Tuul / Visit Tallinn ja Tallinna Legendid)