Maikrahv

Kas tunned Tallinnat? – 3 huvitavat maja Raekoja platsil

Restoran Maikrahv asub Tallinna vanalinna pulseerivas südames, Raekoja platsil. Seal ristuvad paljud vanalinna käigud ja tänavad, kuid millised on selle sõlmpunkti markantseimad majad ja lood nende taga?

Raekoda

1404. aastal valminud Tallinna raekoda on Põhja-Euroopa ainus tänaseni säilinud gooti stiilis raekoda. Kuni 1970. aastani oli tegemist linnavõimu hoonega, kuid tänapäeval asub raekojas muuseum. Lisaks peetakse raekojas palju kontserte ning see täidab linnavalitsuse esindushoone rolli.

Suvehooajal on raekoja külastajatel võimalus ronida mööda keskaegset keerdtreppi 34 meetri kõrgusel asuvale torni kellarõdule. Astmeid on läbida üle saja, kuid maaliline vanalinnavaade on iga pingutust väärt.

Raekoja torni tipus asub tuulelipp Vana Toomas, mis on kujunenud Tallinna üheks tuntumatest sümbolitest. Vana Toomast peetakse linna kaitsjaks ja oma tööd on ta teinud väsimatult 1530. aastast saadik. Vana Toomas on andnud nime ka Maikrahvi toredale naabrile, Raekoja platsi ääres asuvale Vana Toomase kohvikule.

Jegorovi maja

Restoran Maikrahv, kohvik Vana Toomas ja restoranitrio kolmas liige, keldrirestoran Turg, asuvad otse raekoja vastas, nn Jegorovi majas. Esmakordselt on maja ja selle naaberhooneid mainitud juba 14. sajandil, kuid oma praeguse nime sai maja täpselt saja aasta eest, 1918. aastal, kui selle ostis riideäriga tuntust kogunud kaupmees Ivan Jegorov.

Jegorov lasi maja nii uhkeks renoveerida, et linlased hakkasid kulme kergitama – äkki hakkab maja raekojaga platsi kõige esinduslikuma hoone tiitlist võistlema! Naljahambad soovitasid Raekoja plats isegi Jegorovi platsiks ümber nimetada.

Platsi nimi jäi endiseks, kuid viimase saja aasta jooksul on Jegorovi majas toimunud nii mõndagi. 1920ndatel asus siin kohvik Marcelle, kus linlased õhtuti džässorkestri saatel tantsimas käisid. Kevaditi peeti Marcelle’is moeetendusi, kus näidati kõige värskemat moodi otse Pariisist. Majas tegutses ka juuksur, tänu millele olid ka modellide pead ehitud kõige trendikamate soengutega.

Nõukogude aastatel muudeti liiga läänelikuks peetud Marcelle’i nimi kõigepealt Laineks, siis Vana Toomaseks. Nimemuutustest hoolimata söödi ja joodi ruumides kuni uue Eesti tulekuni ning läbi joovastavate hullude aastate. 2002. aastal renoveeriti ajalooline restoran täielikult ja nimetati keskaegse legendi järgi Maikrahviks.

  • Kas teadsid…?
    … et keskaegses Tallinnas peeti nelipühade ajal Maikrahvi pidustusi? Kes oli see salapärane tegelane ja mis olid tema ülesanded? Maikrahvi legendi kohta ilmunud blogiteksti leiad siit.

Raeapteek

Jegorovi maja naabris asuva Raeapteegi näol on tegemist Euroopa vanima püsivalt samades ruumides tegutseva apteegiga. Seniks on apteek töötanud juba 596 aastat.

Raeapteek asutati 1422. aastal ja alguses müüdi seal peale ravimite ka näiteks veini, paberit, riiet, püssirohtu, haavleid, vaha ja vürtse. Martsipan olla vana legendi järgi selles majas lausa leiutatud. Keskajal kuulusid tootevalikusse ka sellised eksootilised rohud nagu kalasilmapulber, lambavillaekstrakt, musta kassi pissi ekstrakt ja kuivatatud konnakoivad.

Tänapäeval sarnaneb apteegi tootevalik teiste modernsete apteekide omadega, kuid müügil on endiselt ka tinktuurid, salvid ja õlid ning Raeapteegi kuulus vürtsivein ehk klarett. Apteegi muuseumitoas on võimalik tutvuda ka 17.–20. sajandist pärit apteegitarvikutega.

Tere tulemast Raekoja platsile – ootame Sind Maikrahvi restoranis ja suveterrassil!

 

RESERVEERI LAUD

 

(Fotod: Kadi-Liis Koppel, Kristina Õllek ja Toomas Volmer / Visit Tallinn)