Maikrahv

Kas tunned legende? – 3 põnevat lugu ajaloolisest Tallinnast

Tallinna esmamainimisest saab sel suvel 800 aastat. Linnaga on seotud mitmed legendid, üks põnevam kui teine. Kuid kas need on kõigest muinasjutud või päriselus sündinud lood? 

Taevast langenud lipp

Sel suvel, täpsemini 15. juunil, tähistatakse Tallinna esmamainimise 800. aastapäeva.

Läti Henriku kroonikas mainitakse, et 15. juunil 1219 toimus Taani ja Eesti vägede vahel lahing, milles taanlased saavutasid raske võidu. Tegemist on esimeste usaldusväärsete kirjalike andmetega Tallinna kohta.

Taanis kirja pandud pärimuse kohaselt olla ka taanlaste rahvuslipp, Dannebrog, selles samas lahingus sündinud.

Võitlus olnud alguses eestlastele edukas, mistõttu hakanud Taani kuningas Valdemar II palvetama. Seepeale langenudki taevast valge ristiga punane lipp, mis taganud taanlaste võidu. See kõik olevat juhtunud Taani kuninga aias, kiviviske kaugusel Maikrahvist.

Tänapäeval on Taani lipu sümboolikat näha Tallinna väikesel vapil, lisaks ka Kesklinna ja Kristiine linnaosade vappidel. Ka Tallinna nime etümoloogia on seotud taanlastega: nimi tulenevat väljendusest „Taani-linn“.

Suur saladus

Tallinnas valitses vanasti seadus, et ükski linnavalitsuse ametnik ei tohtinud tehtud otsuseid kellelegi avaldada. Kord rikkus üks kohtuhärra siiski selle seaduse vastu ja rääkis oma naisele:

„Sa ju tead, et ma ei tohiks otsusest kõneleda, kuid sulle ma ikka võin. Süüdlane mõisteti surma. Aga ära seda kellelegi edasi räägi!“

Naine lubas, kuid rääkis uudisest oma sõbrannale. Too rääkis edasi oma tuttavale. Varsti tundis saladust pool Tallinna.

Lõpuks jõudis uudis ka linnavalitsuse kõrvu, mistõttu otsustati saladust avaldanud kohtunik kohale kutsuda. Teda leiti kodust lastele ratsut mängimas.

Linnavalitsus langetas otsuse: süüdi mõistetud kohtunik pidi kolm korda neljakäpakil ümber Raekoja platsi käima, nöör suus, naine seljas, naisel vitsakimp käes. Pärast seda pandi mehe pea timuka pakule.

Edaspidiseks hoiatuseks lasti puust nikerdada kohtuhärra kuju, naine seljas, naisel vitsakimp käes. See kuju tuletab Tallinna raekojas tänapäevalgi meelde, et ametisaladused jäägu saladusteks.

Kohtuhärra surnukeha aga maeti Raekoja platsile maha. Teistest erinevad tänavakivid Saiakangi juures näitavad meile matmise kohta veelgi, vaid loetud sammud Maikrahvi uksest Raeapteegi suunas.

Suvel jääb liiga jutuka kohtuhärra hauda näitav L-tähe kujutis terrasside alla. Parim hetk seda vaatamas käia ongi enne või pärast suvehooaega, kui lumi pole maas – kasvõi kohe praegu.

Maikrahvi legend

Keskaegses Tallinnas valiti igal kevadel nelipühade aegu Maikrahvi. Temale kui kevade sümbolile pühendatud peoga tähistati kevade võitu pika ja kurnava talve üle.

Suurgildi ja Mustpeade vennaskonna ühiselt korraldatud Maikrahvi valimised kestsid terve nädala. Esmaspäeval toimus pidulik sööming, teisipäeva hommikul mindi uhkes rongkäigus linnast välja Kopli tammikusse. Seal peeti turniir, kus võisteldi ratsutamises ja laskmises. Kokkuvõttes parim sai Maikrahvi tiitli ja pärjati kasevanikuga.

Pärast suundus rongkäik tagasi linna, kus vastsel Maikrahvil tuli Suure Rannavärava ees roosiaias kaheksa kaunitari hulgast endale Maikrahvinna leida. Lisaks oli Maikrahvil voli ühele vangile vabadus kinkida.

Neljapäeval sõideti protsessioonis ümber kogu linna, pühapäeval korraldati jälle sööming ja ball. Maikrahv kostitas teda saatvaid daame ja tõrvikukandjaid ning ohverdas 30 marka pidusöögi hüvanguks.

Maikrahvi tiitel anti üheks aastaks. Kirikupühadel osales Maikrahv ümber linna liikunud protsessioonides, kus kanti hiigelküünlaid, „Maikrahvi tulesid“. Järgmisel aastal lõppesid Maikrahvi esindusülesanded osalemisega oma järglase valimistel.

Selle legendi järgi ongi Restoran Maikrahv oma nime saanud. Loe legendist lähemalt siin.

Maikrahvi legend on joonistatud ka Restorani Maikrahv seintele.

Rohkem legende leiad näiteks selle blogi allikana kasutatud raamatust „Tallinn legendides“ (Grenader, 2005). Maikrahvi lähedal asuvas muuseumis Tallinna Legendid tutvud legendidega aga päris näitlejate ja eriefektide abil ajas rännates.

Kui legendidega tutvutud, tule muljetama meie juurde Maikrahvi ja saa osa vanalinna müstilisest atmosfäärist. Ootame Sind Raekoja platsil!

 

RESERVEERI LAUD

 

(Fotod: Kadi-Liis Koppel / Visit Tallinn, Terhi Pääskylä-Malmström ja Restoran Maikrahv)